MOD-LCD2.8RTP
MOD-LCD2.8RTP - Open Source Hardware Board
MOD-LCD2.8RTP color TFT LCD 320*240 pixels with resistive touch panel and UEXT connector
In Stock
FEATURES
  • 2.8" color TFT display 320*240 pixels
  • Resistive touch screen
  • LCD uses SPI, touch uses I2C or UART
  • Touch is handled by NS2009 or AR1021 depending on hardware revision
  • UEXT connector
  • 10-pin ribbon cable with IDC connectors included
  • Option for backlight control
  • LCD dimensions: 69 x 50 mm
  • PCB dimensions: 86 x 50 mm
  • Dimensions of the mount holes: 78 x 42 mm